Płaszcz zabójcy, odc. 7

Z dzienników Stefana Żeromskiego

Kielce, 17 czerwca 1883 roku
Byłem świadkiem niezwykłych ceremonij: ingresu biskupa Tomasza Teofila Kulińskiego i erekcji katedry kieleckiej. Dotychczas kościół nasz był tylko kolegiatą – obecnie zamieniony został na katedrę. Wczoraj przyjechał na tę uroczystość biskup ks. Kaźmierz Wnorowski, świeżo nominowany na biskupstwo lubelskie.
O godzinie 9 1/2 w towarzystwie gubernatora i naszego biskupa przybył on do ślicznie na ten cel przystrojonego kościółka Św. Trójcy. Przywitano serdecznie tego znanego patriotę i zasłużonego kapłana. On też dziękował serdecznie w pełnych rzewności wyrazach. Biskup Wnorowski w roku 1850 wysłany był do Wielikawo Ustjuga i przebywał tam do roku 1856. W Kielcach cieszył się zawsze szczerą życzliwością, na jaką sobie sprawiedliwie zasłużył. Dziś o 10 odprawił on nabożeństwo w obecności ks. biskupa Kulińskiego i następnie obaj biskupi z kościoła Św. Trójcy udali się do kościoła katedralnego w uroczystej procesji.
Uroczysty to był widok, coś majestatycznego, coś średniowiecznego mający w sobie. Na mnie widok biskupa w infule sprawia zawsze potężne wrażenie. Czuję się małym i nic nie znaczącym wobec tych sług ołtarza.
W kościele katedralnym przeczytano bullę papieską, najpierw po łacinie, a następnie po polsku. Złożono życzenia nominatowi, na które on odpowiedział serdecznym podziękowaniem. Czytano potem list pasterski biskupa do wiernych diecezji, a potem odbyło się nabożeństwo i uroczysta do pałacu procesja.
Szukałem na nabożeństwie H. – Nie było jej… […] 
Stefan Żeromski, Dzienniki. Wybór, oprac. Jerzy Kądziela, Zakład Narodowy im. Ossolińskich 1980.

Za dzisiejszy cytat serdecznie dziękuję Syrence

(Visited 54 times, 1 visits today)

21 komentarzy do “Płaszcz zabójcy, odc. 7

 • 17 czerwca 2011 o 07:29
  Permalink

  Średnio przepadam za Żeromskim. W sumie z całego jego bogatego dorobku, największą frajdę sprawiło mi czytanie dzienników.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 07:40
  Permalink

  Ja też nie przepadam, ale zamierzam zrobić drugie podejście do kilku rzeczy i sprawdzić, czy faktycznie Żeromski jest u mnie skreślony:P

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 08:11
  Permalink

  Może wynika to z tego że współczesna literatura tak nas zdetronizowała że nie potrafimy odnaleźć się w tym co było wieki wcześniej? Przecież to zupełnie inny świat i nie zawsze „nasza bajka”.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 08:16
  Permalink

  @Pisany inaczej: zważywszy, że znakomicie się odnajduję w wielu dziełach pisanych wieki temu, nie sądzę, by w moim przypadku taka była przyczyna. Takie „Syzyfowe prace” siadły moim zdaniem w momencie, kiedy się chłopak zakochał i zaczął rozdrapywać te swoje uczucia: nie zniosłem tego po prostu:)

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 09:19
  Permalink

  No proszę – a ja myślałam że nie zachwycanie się Żeromskim w liceum nie jest normalne :)) No nie lubię… ani Przedwiośnia ani całej reszty na którą byłam zmuszona się wdrapać. Idealizm i rozmemłanie bohaterów były dla mnie nie do zniesienia. Jak już sprawdzisz czy da się go czytać po latach to daj znać :)
  Chociaż… czego mogę się spodziewać po autorze, który pisze „Na mnie widok biskupa w infule sprawia zawsze potężne wrażenie. Czuję się małym i nic nie znaczącym wobec tych sług ołtarza.” Obawiam się, że to w żaden sposób nie mogą być moje klimaty. Mnie nic takiego nie porusza i nigdy nie poruszało.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 09:26
  Permalink

  @Sempeanka: jak przeprowadzę rozpoznanie bojem, to dam znać o wynikach:) Trafił się akurat taki bardziej poprawny fragment, ale ponoć w dzienniku dużo rozmaitych pikantnych detali jest, niech no ja tylko dostanę całość w ręce:D

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 12:16
  Permalink

  A ja lubię Żeromskiego. Byłam w Jego muzeum w Nałęczowie i mówiłam m.in o Żeromskim na prezentacji z polskiego.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 14:32
  Permalink

  Uważam, że clou tego fragmentu to dwa krótkie ostatnie zdania.
  Najpierw słuchamy opowieści o uroczystościach, utrzymanej w tonie sprawozdawczo-neutralnym. Po przeczytaniu dwóch ostatnich zdań wracamy na początek i widzimy te same wydarzenia już inaczej, oczami kogoś kto pozornie rejestruje przebieg ceremonii, a tak naprawdę wypatruje kogoś bliskiego.

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2011 o 17:15
  Permalink

  @Lirael: masz całkowitą rację:) Pani H. była mężatką, na dodatek nieco starszą. Najpierw widzenia na mszach, a potem ho ho:) Niech no ja dorwę te dzienniki:D

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2011 o 05:50
  Permalink

  U rodziców mam opasłe tomiszcze „Dzienników” Żeromskiego, które kupiłam dawno temu w antykwariacie. O ile pamiętam, to jest jeden z tomów większej kolekcji i obejmuje lata chłopięce. Przy najbliższych odwiedzinach sprawdzę.

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2011 o 15:29
  Permalink

  Oenovich kielczaninem jest, więc i katedra mu bliska. Trochę się pozmieniało od czasów pocztówki w notce. ;D
  A do Żeromskiego przekonać się nie mogę (całkowity gwałt na patriotyzmie lokalnym, wiem!) – „Syzyfowe prace” były dla mnie męką, wizyta w muzeum jego lat szkolnych mojego podejścia nie zmieniła. Może kiedyś?

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2011 o 20:09
  Permalink

  Skreślić – nie skreśliłem. Ale podobno dalsze lektury tego pana również do najmilszych nie należą ;)

  Odpowiedz
 • 20 czerwca 2011 o 21:10
  Permalink

  Do „Przedwiośnia” i „Ludzi bezdomnych” miałam stosunek, rzekłabym, obojętny. „Syzyfowe prace” o dziwo dość lubiłam, choć czytałam w zamierzchłych czasach. Zaraz po lekturze „Dzienników” – które mnie dla odmiany absolutnie zachwyciły i podbiły – wzięłam się za „Różę” i tak straciłam serce do Żeromskiego :D

  Z całego Żeromskiego najserdeczniej polecam „Dzienniki” – to fantastyczne dowiedzieć się np., że bożyszcze literatury początku XX wieku, jakim był Żeromski, nie znosił matematyki :-)

  Pozdrawiam ciepło

  Syrenka

  Odpowiedz
 • 20 czerwca 2011 o 21:18
  Permalink

  @Syrenka: pewnie gdyby lubił matematykę, zostałby księgowym:) Ja mam podobnie z Nałkowską: jedyne, co znoszę, to jej dzienniki, może pod ich wpływem przekonam się do reszty:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: