W trybie przyspieszonym (Colette, „Klaudyna w Paryżu”)

Stało się. W trybie przyspieszonym Colette weszła do grona moich ulubionych autorów i nie sądzę, by rychło dała się z niego wypchnąć. Bałem się nieco, pamiętny własnych niezbyt entuzjastycznych wrażeń z dawnej lektury „Klaudyny w Paryżu”, że jest to książka słabsza od tomu pierwszego. Nic podobnego. Jest to po prostu powieść nieco odmienna w klimacie, ale wciąż znakomita.

Jako uczennica Klaudyna niczego tak nie pragnęła, jak przeprowadzki do Paryża, gdzie mogłaby błyszczeć w salonie swojej ciotki. Kiedy jednak pochłonięty dotąd wyłącznie życiem ślimaków ojciec dziewczyny zapowiada przenosiny do stolicy, Klaudyna boleśnie odczuwa zerwanie z ukochanym Montigny i dotychczasowym życiem. Paryż ją przytłacza i przygnębia, przyprawia o ciężką chorobę. Tęsknota omal jej nie zabija. Powoli jednak zaczyna przywykać, a szarą codzienność urozmaica jej kuzyn Marcel, chłopiec piękny i wymuskany niczym lalka. Z rozmaitych półsłówek Klaudyna domyśla się, jaką tajemnicę skrywa rówieśnik i jakie więzy łączą go z przyjacielem. Aby wyciągnąć z niego sekrety, sama opowiada mu o swej przyjaźni z Łusią, podkolorowując rozmaite epizody i nasycając je erotyką. Przypadkiem zresztą Klaudyna wpada na ulicy na Łusię, która uciekła ze szkoły i rozpoczęła samodzielne życie w Paryżu. Opowieści uciekinierki dodatkowo podsycają miłosne pragnienia głównej bohaterki. Nie mogąc zaspokoić ich z Marcelem, Klaudyna zaczyna się rozglądać za innym obiektem uczuć – i znajduje go.
„Klaudyna w Paryżu” początkowo jest historią tęsknoty za utraconym rajem dzieciństwa, bujną przyrodą i swobodą, jaką cieszyła się bohaterka na prowincji. Wkrótce jednak atmosfera Paryża robi swoje. Wcześnie rozbudzone zainteresowanie sprawami miłości zostaje dodatkowo wzmocnione przez sondowanie tajemnic Marcela i przez pikantne zwierzenia Łusi, związanej z lubieżnym starcem. Klaudyna marzy o miłości – i to w jej fizycznym aspekcie. Dąży do spełnienia swych pragnień z całą energią rozpieszczonej panny, której nikt w niczym nie ograniczał.
Tę gęstą od erotycznego napięcia atmosferę rozładowują epizody pełne humoru. Ważną rolę odgrywa w nich kotka Klaudyny Fanszetka, która beztrosko zachodzi w ciążę z kocurem z sąsiedztwa. Znakomity jest opis kocicy załatwiającej swą potrzebę, wyzbyty jakiejkolwiek wulgarności, świadczący za to o darze obserwacji. Humor wnoszą też wspomnienia z czasów szkolnych narratorki, na przykład rewelacyjna scena odczytywania na głos przez dziewczęta podręcznika gospodarstwa wiejskiego i domowego, zalecającego budowanie latryn przypominających zielone altanki.
Colette, gorszycielka i skandalistka, po raz kolejny udowodniła, że jest przede wszystkim znakomitą pisarką, znawczynią charakterów i wybitną obserwatorką, obdarzoną przy tym nieprzeciętnym poczuciem humoru.
Colette, Klaudyna w Paryżu, tłum. Krystyna Dolatowska, W.A.B. 2011.
Za przesłanie książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B. 
(Visited 88 times, 1 visits today)

24 komentarzy do “W trybie przyspieszonym (Colette, „Klaudyna w Paryżu”)

 • 2 sierpnia 2011 o 16:56
  Permalink

  Mój stosunek do tej serii można określić słowami: „i chciałabym i boję się” :))
  Ale Twój opis sprawia, że chyba się przełamię.
  ps. To ja skomentowałam anonimowo (dawno dawno…) post o książce „Szubad żąda ofiary” – a teraz się ujawniam.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2011 o 19:19
  Permalink

  Skandalistka to ona była, ale w swojej epoce. Dziś raczej wzrusza niż oburza, prawda? Podejrzewam, ze dzisiejsze panienki usnęłyby z nudów nad tą skandalizującą powieścią. No, ale dobra – nie czytałam jeszcze tego. Nie będę się pastwić. To WAB wznawia Coletkę? No proszę, nie wiedziałam.
  Muszę link do Twojego bloga przerzucić do innego ogródka, bo mi się gubi w tłumie:)

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2011 o 19:23
  Permalink

  @Kalio: przerzuć koniecznie, sprawdzę za chwilkę:) Właśnie tak sobie myślałem, że dzisiejsze gimnazjalistki, jeśli wierzyć prasie, zabiłyby tę nieszczęsną Klaudynkę śmiechem:) Skandalik zwietrzały, ale literatura wciąż świetna:)

  Odpowiedz
 • 2 sierpnia 2011 o 19:45
  Permalink

  no i masz :)) a ja wczoraj przeglądałam zasoby naszej biblioteki, a tam pustki w kwestii „Kaludyny”. Przyjdzie mi ją wkońcu nabyć, bo kusisz i kusisz.

  Odpowiedz
 • 4 sierpnia 2011 o 20:17
  Permalink

  Miło dla odmiany poczytać o książce, którą się już czytało ;)
  Jednak w pamięci zachowały mi się raczej wydarzenia z pierwszej części Klaudyny. Może za mało rozumiałam z tej całej erotyki w momencie lektury i jednym okiem wpadło, a drugim wypadło? ;P

  Odpowiedz
 • 7 sierpnia 2011 o 20:26
  Permalink

  Klaudyny do dzis wspominam z sentymentem, były towarzyszkami moich lat późnoszkolnych. A dwie pierwsze czesci stanowia idealna wakacyjna lekture. Wznowienie porzadne, tylko miotla troche nie na miejscu ;)

  Odpowiedz
 • 10 sierpnia 2011 o 19:22
  Permalink

  Przytargałam „Klaudynę” z biblioteki, wydanie z 1993 roku, cztery w jednym. Dlatego „moja” Klaudyna ma ponad 640 stron :) A na okładce jest zdjęcie autorki.

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 06:26
  Permalink

  W moje ręce natomiast wpadła ,,Klaudyna w szkole”. Zabieram się w niedługim czasie za jej czytanie. Myślę , że jak przypadnie mi do gustu, to chętnie sięgnę i po tę książkę, gdyż recenzja zdecydowanie zachęca.

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 15:29
  Permalink

  ooo, ulubiona autorka krzywickiej. zwlaszcza ten lubiezny starzec mnie kusi – bo jak do tej pory jeszcze do colette nie doszlam

  czy perwersje sie zdezaktualizowaly?

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 18:23
  Permalink

  @Sygryda: nie wiem, jaki jest Twój stopień zblazowania w kwestii perwersji, ale myślę, że Cię nie rozczarują:)

  @Cyrysia: po raz kolejny napiszę, że polecam:)

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 19:43
  Permalink

  Przepraszam, że nie na temat, ale zgłaszam się do guru- jak wstawiasz ikonkę książek które teraz czytasz? Zalogowałam się na lubimy czytać- pobrałam kod, który mam wkleić na stronę i klops… obiecuję, że to już moje ostatnie pytanie z serii dorwała się sierota do internetu i płacze :(

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 19:47
  Permalink

  @Guciamal: w prawym górnym rogu kliknij Projekt. Pojawia się schemat układu bloga. W kolumnie, w której chcesz mieć gadżet, kliknij Dodaj gadżet i z listy wybierz HTML/JavaScript, wklej kod z LC w okienko, które się pojawi i zatwierdź. Potem jeszcze tylko w widoku Projekt ustaw gadżet na właściwym miejscu, kliknij Zapisz i voila:)

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 20:19
  Permalink

  Dziękuję pięknie. Zrobiłam. Nie wiem, jak tego dokonałam, bo robiłam metodą prób i błędów, ale się udało. Teraz skopiuję sobie twoją odpowiedz, abym na drugi raz umiała dodać kolejny gadżet

  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2011 o 20:22
  Permalink

  A teraz pytanie z innej bajki- polecałeś Zolę- jakąś konkretną pozycję, czy wszystko jak leci (to w kwestii Paryża i klimatów z tym związanych)

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia 2011 o 11:39
  Permalink

  niestety, w bibliotece w halmstad nie ma ani jednej klaudyny! pan bibliotekarz przyniósl mi z piwnicy zakurzony egzemplarz „varieté”. bede w nim badala stopien perwersji ;-) podczytalam zyciorys colette i wynika z niego, ze zdecydowanie razie MIALA o czym pisac…

  zamelduje sie z feedback’iem po przeczytaniu

  Odpowiedz
 • 27 sierpnia 2011 o 00:31
  Permalink

  melduje poslusznie, ze juz sie wykolecilam (wykoletowalam?)!

  rezultat do wgladu – pominelqam fragment o przygotowywaniu wody do lewatywy dla meza, co niewatpliwie podpada pod haslo „perwersja” ;-)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: