Hurtownia archeologiczna (część – zapewne – pierwsza)

Czas mi się dziwnie skurczył i chociaż planowałem napisanie czegoś nowego, to oczywiście nic z tego. No to zamieszczę dwa wspomnienia z czasów, kiedy rozkwitał pewien serwis wymiany książek – a że punktów wciąż było mało, użytkownicy pisali recenzje. Recenzje to może za dużo powiedziane, były to głównie kilkuzdaniowe notki, ale za każdą dostawało się jakże pożądany punkt. Serwis teraz dogorywa i tylko patrzeć jak zniknie, więc postanowiłem ocalić kilka swoich notatek, szczególnie że jedna dostała nawet tytuł „Recenzji tygodnia”, a jeśli dobrze pamiętam, to i „Recenzji miesiąca” (nagroda 20 punktów!). Proszę Państwa, rok był 2007 i 2008, zapraszam na zwiedzanie wykopalisk.
Marianna G. Świeduchowska, Katecheci i frustraci, Wydawnictwo Literackie 2001.
Niewątpliwie czytanie tak zwanych powieści z kluczem największą radość sprawia znajomym opisanych w nich osób. Sami zainteresowani zapewne są mniej zachwyceni, zwłaszcza gdy autor pióro ma ostre jak niejaka Marianna Świeduchowska, bystra obserwatorka kulturalnego życia Krakowa (tak, wiem, że to tylko pseudonim). Nie znaczy to jednak, że i inni nie mogą czerpać żywej uciechy z podglądania losów gromadki ludzi związanych z pewną szacowną redakcją. Mamy tu kilku poetów, księdza filozofa, krytyka literackiego, siostry feministki i plejadę żon, kochanek, współpracowników, wielbicieli i zazdrośników. Jeśli myślicie, że ta kulturalna elita spędza czas wyłącznie na dyskusjach o Sztuce (sztuce?), to się mylicie. Równie mocno, a może nawet bardziej pochłania jej przedstawicieli alkohol, seks, roztkliwianie się nad swą dolą i grzyb wie co jeszcze, by użyć zwrotu często pojawiającego się na kartach powieści. „Autorce” nie sposób odmówić talentu literackiego, umiejętności dawania celnych charakterystyk i zrywania masek. O szarganiu świętości (zwłaszcza krakowskich) nie wspominając. Żywa uciecha gwarantowana.
Bruce Dickinson, Przygody lorda Ślizgacza, tłum. Wiesław Marcysiak, Rebis 1992.
Zmęczony pojadaniem kawioru myśli, zapijanego musującym szampanem pogłębionej refleksji, sięgam nawet nie po przaśne chleby kryminałów, czy landrynki romansów, ale po podejrzane gulasze przez stołówkowych bywalców zwane „przeglądami tygodnia”. Czasami dostaniemy coś, co da się zjeść, a czasami talerz pomyj, dla niepoznaki przybranych estetycznie natką pietruszki. W przypadku książki Bruce’a Dickinsona, wokalisty zespołu Iron Maiden, owym przybraniem jest okładka, utrzymana w komiksowym stylu i sugerująca wyraźnie, że mamy w rękach dzieło o tematyce erotyczno-humorystycznej. I nic bardziej mylnego: ani to erotyczne, ani humorystyczne. Fabuły nie będę streszczał, jest bowiem wątła i pretekstowa. Mamy do czynienia z sekwencjami scen wypełnionych językiem mało wyrafinowanym, czynnościami fizjologicznymi (z niewiadomych powodów bohaterowie skupiają się głównie na puszczaniu pawia), waleniem się po łbach przedmiotami różnymi i, rzecz jasna, seksem. O ile czynność, o jakiej marzą i jakiej niekiedy oddają się bohaterowie utworu, zasługuje na takie miano. Humor nawet nie koszarowy, skatologiczny do znudzenia.
Mimo to przeczytałem do końca. Nie miałem ze sobą innej lektury, a do pracy mam daleko. Jeśli macie ochotę odmóżdżyć się całkowicie – polecam. Ja chyba pójdę rozkoszować się wyrafinowanymi stylistycznie i fabularnie przygodami Barry’ego Trottera.
(Visited 87 times, 1 visits today)

44 komentarzy do “Hurtownia archeologiczna (część – zapewne – pierwsza)

  • 20 sierpnia 2012 o 12:56
   Permalink

   Ja się ucieszyłem, że tego Dickinsona dopadłem, bo miał niezłe recenzje w pismach muzycznych:P Ale tak to jest, jak krytycy muzyczni biorą się za literaturę.

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 13:13
   Permalink

   Ja bym się dał nabrać, bo na pierwszy rzut oka, okładka skojarzyła mi się z erotycznymi komiksami „Heisse Kopfe”, a te lubię :)

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 13:36
   Permalink

   Bo on tylko udaje, że czyta Żeromskich, Mannów i innych takich (bryki ma). A tak naprawdę – prosty chłop, jak każdy…
   A co się stało tej kurze na okładce? W książce też o tym było?

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 15:45
   Permalink

   @Ania: skoro się trafiła, to czym prędzej pobrałem, ja nie przepuszczam książkom, które mają być zabawne. No to się ubawiłem:P

   @Momarta: Tyle miesięcy maskowania i wszystko na nic:P O kurze nic mi nie wiadomo, wyparłem dzieło gruntownie.

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:31
   Permalink

   ~ Momarta
   Książki nie czytałam, ale po zlustrowaniu okładki wydaje mi się, że na drugim planie jest armata, która chyba wystrzeliła i tę kurę silnie zestresowała. :)

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 19:01
   Permalink

   Armatę brałam pod uwagę, ale tor lotu się nie zgadza. Znaczy się: trzeba doczytać:P

   Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2012 o 13:21
  Permalink

  Pojadę blogowym klasykiem :-) zainteresowała mnie pierwsza książka na pewno przeczytam :-) autora drugiej nie znam (ale Iron Maiden jak najbardziej) i to nie moje klimaty :-).

  A już na serio – książka księdza-filozofa czeka w kolejce a jego biografia Bonowicza miałem wrażenie była taka trochę uładzona, że aż nudna (ale trudno żeby było inaczej zważywszy na okres, w jakim została wydana) dobrze będzie poczytać coś co tchnie trochę powietrza (nie twierdzę, że świeżego) na te zatęchłe krakowskie salony :-)

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:31
   Permalink

   Chętnie bym coś merytorycznego dodał, ale gdyby nie ta notka, to w ogóle bym nie pamiętał, że taką książkę czytałem. Nie licz na szczególną obrazoburczość, te świętości są poszargane tylko trochę:)

   Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2012 o 13:25
  Permalink

  A ja tak nieśmiało zapytam: która z tych dwóch była „Recenzją miesiąca”?

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2012 o 15:33
  Permalink

  Ja tez obstawiam drugą! Te kulinarne metafory- mistrzostwo! Ślina mi pociekła, choć książka niestrawna :p

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2012 o 16:33
  Permalink

  To powinna być nagroda roku, nie miesiąca, ani tym bardziej tygodnia! Obydwa teksty kapitalne, przyłączam się do apelu o kolejne odcinki!

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:38
   Permalink

   Nagroda roku nie była przyznawana, niestety:P Ale z apeli rozumiem, że mam zmienić repertuar i styl, popatrzę, co mam na półkach w podobnym stylu:P

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:45
   Permalink

   Boże broń, nic nie zmieniaj! Myślałam o takim miniserialu, raz na jakiś czas odcinek hurtowni. :)

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:46
   Permalink

   Niestety, jak zwykle wykazałem się całkowitym brakiem zmysłu taktycznego i wystrzeliłem za jednym zamachem, co miałem najlepszego:)

   Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2012 o 16:54
   Permalink

   Znając Ciebie, to tam się kryją liczne perły recenzenckie, więc uprasza się o kolejny odcinek.

   Odpowiedz
 • 21 sierpnia 2012 o 07:12
  Permalink

  No nie gadaj, że na Podaju można było zdobyć punkty za recenzje! Widocznie dotarłam tam o wieeeeele lat za późno. Ależ za takie 20 punktów nagrody mogłeś zaszaleć!
  Również przyłączam się do postulatu o kolejne archeologiczne notatki :)

  Odpowiedz
  • 21 sierpnia 2012 o 07:15
   Permalink

   Ha, bo ja byłem w pierwszej grupie, od 2006 roku:) Rekordziści recenzenci w zasadzie wcale nie musieli oddawać książek, tylko ściubolili na recenzjach:) Z wydaniem 20 pkt problemu nie było, nie to, co teraz, mam 14 i pewnie długo je będę miał:P

   Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2012 o 07:57
  Permalink

  Matko… Zwyczajnie mnie zatkało na widok tej drugiej okładki…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: