Państwo pozwolą, że się pochwalę

press2016008Trzy lata temu w rankingu blogów książkowych miesięcznika „Press” wylądowałem na szóstym miejscu. W najnowszej edycji zestawienia awansowałem niemal na sam szczyt za „świetne połączenie prywatnych czytelniczych fascynacji, a nawet obsesji, z krytycznoliteracką trzeźwością”. Ale ta wysoka pozycja nie jest wyłącznie zasługą mojego literackiego fioła. Bo w uzasadnieniu znalazło się też stwierdzenie: „Najlepiej komentowany blog”. Chciałbym więc podziękować wszystkim, którzy nie tylko czytają, ale znajdują czas i ochotę, żeby zostawić komentarz, a potem jeszcze jeden, i kolejny. Uwielbiam te wymiany zdań i pokrętne niekiedy kierunki, w jakich zmierzają. Jest tych komentarzy już prawie 6 tysięcy (i drugie tyle moich odpowiedzi). 

Tegoroczna piętnastka wybrana przez jurorów „Press” wygląda następująco: 1) Lupus Libri; 2) Beznadziejnie zacofany w lekturze; 3) CzytamRecenzuje.pl; 4) Wielki Buk; 5 ex aequo) Książki na czacie i Książki na ostro; 6) Kurzojady; 7) Kronika Kota Nakręcacza; 8) Wyliczanka.eu; 9) Krytycznym okiem; 10 ex aequo) Outline i Książki Sportowe; 11) Rozkminy Hadyny; 12) Czytanki Anki; 13) God Save The Book. Gratulacje dla wszystkich!

A skoro już tak wznoszę kapliczkę własnej chwały, to dorzucę do niej jeszcze dwie małe cegiełki. Oto blogi weszły do szkolnego nauczania, pisze się o nich w podręcznikach do polskiego i wiedzy o społeczeństwie (i może nawet w praktyce naucza). Z zaskoczeniem dowiedziałem się, że screeny z mojego bloga mają ilustrować podręcznikowe wiadomości.
„Egzamin gimnazjalny. Repetytorium. Język polski – historia – wiedza o społeczeństwie”, WSiP 2015.
press2016010
„Historia i społeczeństwo. Liceum i technikum. Multibook”, WSiP 2014.
press_podrecznik
No to się pochwaliłem i teraz mogę iść obmyślać wpis kryminalny. Mam nadzieję, że jeszcze ktokolwiek będzie miał ochotę go czytać…

(Odwiedzono 1 300 razy, 2 razy dziś)

109 komentarzy do “Państwo pozwolą, że się pochwalę”

 1. Dobry wieczór i serdeczne gratulacje! Jestem nową czytelniczką, więc do wspomnianego ruchu w komentarzach siłą rzeczy się nie przyczyniłam, ale to moje zacofanie zamierzam nadrobić. A tymczasem życzę wielu kolejnych „czytelniczych fascynacji i obsesji”!

  Odpowiedz
 2. Gratuluję!
  Wiesz to miłe kiedy blog, który się bardzo chętnie czyta, a niekiedy i komentuje, jest doceniony. Widać z moim gustem nie jest źle (to w ramach autodocenienia ;-) )
  Jednego nie rozumiem, no jak to „styl bywa drażniący”. Ten cytat to perełka polszczyzny :-) Osobiście uwielbiam takie sformułowania i bywa też (nad)używam… Nie znają się i tyle :-P

  Odpowiedz
 3. Brawo, brawo! (mam rozbić ten komentarz na cztery mniejsze?). Sukces w pełni zasłużony.
  Ale to, że Cię wstawili do podręczników, to tylko zasługa znajomości w wydawnictwach, o!:P

  Odpowiedz
 4. Pozwalamy, pozwalamy :-P
  Ach dumnam jakbym co najmniej sama zyskała taki splendor i chwałę ;-) :-D
  Gratuluję z całego serca. W następnym rankingu oczekuję wyniku oczko wyżej :-P ;-) :-)

  Odpowiedz
 5. Gratulacje! Komentarze na tym blogu rzeczywiście są ciekawe i niecodzienne, nie widać tu jednowyrazowych wpisów typu „przeczytam” albo „spasuję”, jak to bywa na innych blogach. Ale dlaczego napisano: „Fascynuje dobór lektur – od nowości po zakurzone egzemplarze książek w większości słusznie zapomnianych”. Jak to: słusznie? Chyba powinno być: niesłusznie zapomnianych. Tak mi się wydaje. I dlaczego znakomity warsztat widoczny zwłaszcza w komentarzach? Przecież Twoje recenzje są doskonale napisane :-)

  Odpowiedz
 6. Tylko pamiętaj, jak będziesz objeżdżał z odczytami zaściankowe biblioteki i domy kultury, to nie zapomnij o moim zakątku. Jajek i sera dostaniesz :P

  Odpowiedz
 7. Serdecznie gratuluję!!! Trzymasz poziom i nie obniżasz poprzeczki. Całe szczęście, że tym razem jurorzy to naprawdę docenili.
  Życzę kolejnych udanych lat blogowania.

  Odpowiedz
 8. cóż, zielenieję z zazdrości. I cholera, z taka karnacją to już zupełnie nie będę wiedzieć w co się ubrać. Pozostaje owinąć się w papier i iść na urlop ;)

  Odpowiedz

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.