Rodzina Addamsów made in Poland (Marcin Pałasz, „Zwłokopolscy”)

 

 
 
No to mamy Nowy Rok. Życzę wszystkim wiele radości i nowych odkryć, nie tylko czytelniczych, spełnienia marzeń i równowagi ducha. Niemal wszędzie już podsumowania minionego roku, a ja wciąż tkwię wśród przeczytanych, a niezrecenzowanych książek. Trochę dużo mi się tych zaległości zrobiło, ale postaram się ich jak najprędzej pozbyć. Rzutem na taśmę kilka słów o książce, która jutro musi wrócić do biblioteki.

W podwrocławskim Pietrzykowie działa Radio Hades, którego celem jest, by wszyscy poszli do nieba. Siostra Cherubina dba o aktualność wiadomości z okolicy, a siostra Donalda czuwa nad stroną techniczną audycji (i w ogóle jest demonem mechaniki i królową szos na swym harleyu). Do lokalnych osobliwości zalicza się kompozytor Wolfgang, który po ukończeniu kolejnej symfonii urządza spektakularne palenie fortepianu. Rodzina Kovvalskich natomiast jakoś sensacji nie wzbudza, mimo iż ich pies Püdel przypomina małego krokodyla, a najmłodszy Kovvalski, Piter, jest zielony i cuchnie formaliną. Co najwyżej ktoś zauważy, że chłopak niezdrowo wygląda. W miasteczku jednak pojawia się tajemnicza korporacja i nagle atmosfera wokół Kovvalskich się zagęszcza: ktoś ich śledzi, próbuje osaczyć i wykorzystać w jakichś niecnych celach. Wraz ze swymi przyjaciółmi Peter stara się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Tworząc swoich „Zwłokopolskich” (zgrabne nawiązanie do serialu, chociaż nieuzasadnione fabułą) Marcin Pałasz inspirował się rodziną Addamsów: obdarzył swych bohaterów dziwacznymi zainteresowaniami i zdolnościami oraz nietypowym wyglądem (rodzice Petera wyglądają niemal jak Gomez i Morticia). Atmosfera też jak u Addamsów: sporo niesamowitości, nieco grozy i niezła dawka humoru. Zdecydowanie najlepsze są zapisy audycji siostry Cherubiny, nienajgorsze scenki szkolne. Historyjka jednak jest miejscami naciągana, zakończenie zaś robi wrażenie pospiesznie dosztukowanego, ale być może grupie docelowej (dziewięciolatkom, jeśli wierzyć okładce) to nie będzie przeszkadzać. Mnie momentami uwierało, ale jako bezpretensjonalna rozrywka „Zwłokopolscy” spisali się całkiem nieźle, chociaż poprawa nastroju trwa tyle, ile pamięć o perypetiach Petera i spółki – niedługo.
Marcin Pałasz, Zwłokopolscy, W.A.B. 2012.
(Odwiedzono 379 razy, 1 razy dziś)

32 komentarze do “Rodzina Addamsów made in Poland (Marcin Pałasz, „Zwłokopolscy”)”

 1. Czyli temat „około-wampiryczny” serwuje się już i młodszym czytelnikom…

  Życzę Ci w takim razie, aby tegoroczne lektury poprawiały Ci nastrój na znacznie dłuższy czas niż pamięć o Peterze i s-ce.;)

  Odpowiedz
 2. Książki z biblioteki mają to do siebie, że umieją rogami i kantami wywalczyć sobie należne im miejsce w szeregu:) U mnie też jedna taka, z identycznym jak u Ciebie terminem zwrotu, przytupuje groźnie, ale cały czas się zastanawiam czy warto na nią marnować czas. Do jutra się okaże:)
  Co do Pałasza, to krążę wokół niego już czas jakiś, ale ciągle jeszcze nic nie czytałam. Sądząc po Twojej notce, jest to lektura jak znalazł dla mojego siedmio – i pół – latka, który ostatnio gwałtownie zwekslował w stronę obrzydliwości, potworów i wybuchów. Cuchnięcie formaliną wpisuje się w ten klimat jak znalazł:(

  Odpowiedz
  • Nasza biblioteka się skomputeryzowała, karty czytelnika i kody kreskowe oraz ścisłe przestrzeganie terminów zwrotów, niestety:P Widzisz, czyli może za mało się wczułem w młodocianych lubiących obrzydliwości i zanadto skupiłem na nieco rozłażącej się fabule:) Chociaż żelowe gluty z zestawu małego chemika udało mi się wyprodukować całkiem niezłe:P

   Odpowiedz
  • A dostajesz e-mailowe przypomnienia o terminie zwrotu? U nas stopniują napięcie: pierwsze jest tydzień przed, potem 3 dni przed i wreszcie w przeddzień. Nikt się nie oprze:P
   U nas święty Mikołaj przyniósł młodocianym dwóch Obcych w tubach wypełnionych glutami. Cała rodzina konsekwentnie odmawia obcowania z obcymi, a zwłaszcza ich glutami, toteż na mnie spadł ciężar zbierania glutów po kątach. Czytanie o zielonym Peterze potraktuję więc jako miłą odskocznię. Mam tylko nadzieję, że niekoniecznie musimy wcześniej obejrzeć „Rodzinę Addamsów”, bo dotąd jakoś mnie ta przyjemność ominęła i chyba niespecjalnie się tym martwię.

   Odpowiedz
  • Z racji wysypu wolnego czasu w ciągu ostatniego tygodnia obejrzałam bodajże 6 filmów, z czego 6 w kategorii wiekowej „b/o”. Uważam tym samym, że wyczerpałam a konto swój limit filmowy na cały 2013 rok i nawet rodzina Addamsów mnie nie skusi:)
   A jeśli chodzi o smakowitą zupkę, to nie do końca rozumiem skąd nazwa. Ten kto ją sporządził i nazwał, chyba niewiele w życiu widział…
   Tego „małego chemika” to uskuteczniacie w realu, czy tylko wirtualnie? Pytam, bo Starszy ma ostatnio ciąg ku miksturom i przez chwilę rozważałam, czy czegoś mu nie podsunąć.

   Odpowiedz
  • Chemik realny, jak najbardziej:P Niestety, odczynniki się kończą, pojęcia nie mam skąd wziąć więcej alginianu potasu:) Fantazja twórców nazwy skierowana jest na małych obrzydliwców, pewnie ma ich zachęcać. W sumie słusznie, raczej „tworzenie polimerów kwasu alginowego” dzieci nie skusi:)

   Odpowiedz
 3. Cóż, gdybyś się ze wszystkim odrabiał na czas przestałbyś być ZWL;)

  W Nowym Roku życzę tylko trafionych lektur, szybujących pod niebo statystyk, kolejnych blogerskich nagród i co najważniejsze satysfakcji z tego co robisz:)

  Odpowiedz
 4. W tej chwili jest szał na „Monster High”, klimaty chyba bardzo zbliżone do „Zwłokopolskich”, więc przewiduję spory sukces.
  Zaskoczyło mnie takie dokładne doprecyzowanie wieku czytelników. Jeśli coś takiego jest, to raczej widełki. :)

  Odpowiedz
 5. Bardzo mnie cieszy, że dotrzymujesz obietnicy :) tylko jakoś tak w komentarzach przewija się, że w planach masz jednak coś interesującego.. hę? rozumiem, że na luty? ;P

  Odpowiedz
 6. Mam znajomą dziewięciolatkę, która po tym nieszczęsnym Monster High zaczęła czytać i inne książki. Przełamanie nastąpiło :) Zakupię jej może tych rodzimych Zwłokopolskich. Strasznie mi się tytuł podoba :)

  Odpowiedz

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.