Dopuść się zbrodni we wrześniu, czyli miesiąc z kryminałem w hołdzie Agacie Christie

DSC_104815 września minie 125 rocznica urodzin Agathy Christie, twórczyni Herkulesa Poirot i niezrównanej panny Marple. Niezrównanej, bo oczywiście przedkładam ją nad Poirota. Czy może być lepszy sposób uczczenia takiej rocznicy, niż zaczytać się w kryminałach?

Niekoniecznie w powieściach samej jubilatki – wybór przecież mamy ogromny; od klasyków w rodzaju Arthura Conan Doyle’a do debiutantów. Bo nie ma chyba ostatnio tygodnia, w którym nie ukazałby się jakiś nowy kryminał i kolejny autor nie zostałby okrzyknięty „wielką nadzieją”, „błyskotliwym debiutantem”, „następcą Chandlera, Mankella, wstaw-dowolne-nazwisko”. Królowie i królowe kryminału zmieniają się jak w kalejdoskopie, wczorajsze bestsellery lądują na taniej książce, wypychane z księgarń przez kolejne tomy… I tylko Agatha Christie wciąż ma się świetnie.

DSC_1047Padma z „Miasta Książek”, Zakurzona z „Czytam, bo muszę”, Janek z „Tramwaju nr 4” i niżej podpisany proponują więc „Wrzesień z kryminałem”. Czytajmy, recenzujmy, cytujmy, przedstawiajmy nasze ulubione książki i autorów, porównujmy metody śledcze naszych ulubionych detektywów, zestawiajmy najciekawszych policjantów, dzielmy się sposobami na dokonanie zbrodni doskonałej. Wszystkie pomysły dozwolone. Linki do swoich wpisów zostawiajcie w komentarzach. Mamy też wydarzenie na facebooku – zachęcam do dołączenia się. Tam również można zostawiać linki i komentarze.

DSC_1055Moje własne plany są, przynajmniej na razie, skromne. Obie książki czekają jednak od dawna. Debiut Katarzyny Kwiatkowskiej zebrał bardzo dobre recenzje, a „Pelagia i czerwony kogut” to ostatni tom cyklu, o którym z kolei ja się niegdyś wyrażałem entuzjastycznie. Poza tym spodziewajcie się rozmaitych kryminalnych ciekawostek!

(Odwiedzono 809 razy, 1 razy dziś)

69 komentarzy do “Dopuść się zbrodni we wrześniu, czyli miesiąc z kryminałem w hołdzie Agacie Christie”

 1. Czy chcesz powiedzieć, że panna Marple była lepszym detektywem niż Poirot, czy tylko że powieści w których ona występuje są lepsze od tych, w których on występuje? :-)

  Odpowiedz
 2. A to ja się chętnie dołączę, gdyż ponieważ tak znamienite urodziny trzeba uczcić porządnie. Mam nadzieję, że można tę akcję połączyć z innymi akcjami, organizowanymi w zasadzie w tej samej intencji? Także z własnymi, w pewnym sensie.
  I proszę mi tu Poirota dobrego imienia zbytnio nie szargać ;) Panna Marple stworzona została dla panów (nie wiem, czy ku uciesze), a Poirot, dla pań. I jest równowaga w kryminałach ;)

  Odpowiedz
 3. To jest kryminał, że namawiasz do pisania o kryminałach… Ale skoro trafiłem na kogoś, kto docenia tę szalenie sympatyczną panią w mocno średnim wieku, naszą kochaną Jane to nie wypada się wykręcać …popełnię wreszcie wpis o niej właśnie.
  Co do tego kurduplowatego megalomana HP, to owszem czasami doceniam, ale żebym zaraz zaczął go lubić? Co to to nie! Nie cierpię ani HP ani jego szczotki do wąsów…

  Odpowiedz
 4. Aine: no właśnie, jakbym się pojawił, to może i flejm by się pojawił :) Co to jest 45 komentarzy? Bywały w blogosferze dyskusje na 1500 komentarzy, a w klubie czytelniczym u Ani bywało po 500 przy niezbyt gwałtownych debatach :P

  Odpowiedz
 5. Mam zaległości i w lekturach książek, i blogów. Jeśli inicjatywa przetrwa przez jakieś trzy lata, są spore szanse, że a) przeczytam jakiś kryminał; b) napiszę cokolwiek na jego temat. Chociaż z drugiej strony, jako fanka niezrównanego Herkulesa Poirot (którego przedkładam nad pannę Marple), nie wiem czy chcę się z Tobą zadawać:P

  Odpowiedz
  • Czytanie kryminałów jest ponadczasowe, więc na pewno zdążysz. Ja jestem ekumeniczny, w związku z czym myśl o niezadawaniu się z Tobą z powodu uwielbienia dla Herkulesa nawet nie przeszła mi przez myśl :D

   Odpowiedz
   • Ok, w takim razie może się zepnę, zwłaszcza że mam na mojej liście pt. „wydane w Polsce w 1965 roku” dwie, całkiem nieźle się zapowiadające pozycje:)
    A Twój ekumenizm wzbudza mój podziw. Też chcę być taka jak Ty! Wyznaj więc czym prędzej, że tak naprawdę panna Marple to nudna baba i wszystko będzie dobrze:P

    Odpowiedz

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.