Księgozbiory polskie, cz. 14: Wyprawa po książki

W zniszczonej Warszawie wiosną 1945 roku brakowało wszystkiego — również książek, z których mogliby korzystać uczniowie odradzających się szkół. Kiedy więc Wojtek Wieloch, bohater powieści “Chłopcy ze Starówki” Haliny Rudnickiej, dowiaduje się od swego sąsiada szabrownika o bibliotece ukrytej gdzieś w okolicach Olsztyna, postanawia wraz ze swoją nauczycielką i przyjacielem zorganizować wyprawę po to “złote runo”. Po długiej i trudnej podróży ekspedycja dociera na miejsce.

Czytaj dalejKsięgozbiory polskie, cz. 14: Wyprawa po książki

“Hce być mondry” (Daniel Keyes, “Kwiaty dla Algernona”)

Kwiaty dla Algernona

Algernon jest laboratoryjną myszą, której naukowcy sztucznie podnieśli poziom inteligencji. Uzyskany rezultat wydał się badaczom na tyle obiecujący, że postanowili przeprowadzić identyczny eksperyment na człowieku, uznawszy, że jeśli się powiedzie, będzie dla milionów upośledzonych intelektualnie szansą na normalne życie. Rozpoczęli więc poszukiwania idealnego kandydata, który uzyska wyjątkową szansę wyjścia z mroku w światło wiedzy.

Czytaj dalej“Hce być mondry” (Daniel Keyes, “Kwiaty dla Algernona”)

Gwiazdy kaleczą (Stanisław Biskupski, „Boso wśród gwiazd”)

Boso wśród gwiazd

Joanna, uczennica Liceum Pedagogicznego, trafia do szpitala. Nie rozmawia z nikim poza zaufanym lekarzem i właściwie nie wiadomo, co się stało. Nawet dziennikarzowi z Warszawy nic się nie udaje z dziewczyny wydobyć, musi poprzestać na relacjach jej koleżanek z pokoju w internacie i ich wychowawczyni. Te cztery opowieści pozwalają do pewnego stopnia zrekonstruować wypadki, ale przede wszystkim składają się na obraz środowiska, w którym przyszło żyć Joaśce, oraz oskarżenie bezdusznego systemu wychowawczego, tłamszącego indywidualność młodych ludzi.

Czytaj dalejGwiazdy kaleczą (Stanisław Biskupski, „Boso wśród gwiazd”)

W cieniu gigantycznych posągów (Thor Heyerdahl, „Aku-aku”)

Kilka lat po sukcesie wyprawy tratwą „Kon-Tiki”, która miała udowodnić, że wyspy Polinezji zostały zasiedlone przez mieszkańców Ameryki Południowej, Thor Heyerdahl postanowił zbadać „najbardziej samotne miejsce na świecie” – Wyspę Wielkanocną, pełną monumentalnych posągów ustawionych tam nie wiadomo kiedy i nie wiadomo przez kogo. Czy tam również dotarli ludzie z Ameryki Południowej? Po co rzeźbili i ustawiali gigantyczne „moai”? Jaką technologią dysponowali? Czemu zniknęli? Fascynująca zagadka, fascynujący przedmiot badań, egzotyczna wyspa pełna legend i wyrafinowanych dzieł sztuki. Sprawozdanie z tej ekspedycji powinno być pochłaniającą lekturą. Tyle że nie jest.

Czytaj dalejW cieniu gigantycznych posągów (Thor Heyerdahl, „Aku-aku”)