Jak niespodziewanie zostałem MuzemBlogosferycznym bóstwom zdarza się (choć zdecydowanie za rzadko) ulitować nad blogerem gryzącym klawiaturę w poszukiwaniu inspiracji do kolejnego wpisu, który rzuci na kolana tysiące nowych czytelników albo chociaż pozwoli utrzymać tych ciężką pracą zebranych i obłaskawionych.
Dziś kapryśne bóstwa postanowiły uśmiechnąć się do mnie za pośrednictwem nieocenionej Matki Chrzestnej, która niczym czarodziej królika z kapelusza wyciągnęła link do wywiadu FUNtastyki z Martą Kisiel, autorką „Dożywocia”  (o „Dożywociu” pisałem TU). Dowiadujemy się z niego, że molestowana przez grono oddanych fanów na Facebooku o napisanie kontynuacji przygód alergicznego anioła, Marta zrobiła na przekór i stworzyła coś nowego – powieść „Nomen Omen”, która znalazła już wydawcę i wkrótce, miejmy nadzieję, znajdzie się w księgarniach, na blogowych stosikach i na ustach wszystkich ceniących sobie dobrą rozrywkę.
W wywiadzie dla FUNtastyki znalazło się też kilka innych smaczków, w tym jeden, który wyniósł mnie do roli – ni mniej, ni więcej – Muza (bo przecież nie Muzy) pisarki:
FUNtastyka: „Mickiewicz: Pogromca upiorów” i parodia „50 twarzy Greya” to twoje najbliższe plany literackie – przyznaj się, zazdrościsz niektórym autorom, że są „polską odpowiedzią na…”! ;) Skąd takie właśnie pomysły?

 

Marta Kisiel: Za Greya winę ponosi pewien książkowy bloger, Zacofany w Lekturze, który mnie bezczelnie sprowokował w prywatnej rozmowie i przypadkiem kopnął moją wenę w niewłaściwym miejscu. (fragment rozmowy opublikowany na fanpage Kisiel z Kłulika – przyp. red.) A ja już tak mam, że jak poczuję tego kopniaka, to nabieram rozpędu. W tym przypadku na domiar złego zaprezentowałam ten pomysł szerszemu gronu na moim fanpage’u, prowokując u paru osób ciężki atak absurdu. Z komentarza na komentarz mój wewnętrzny pierdolec kwiczał ze szczęścia coraz bardziej, do absurdu dołączyły konkrety i niespodziewanie wynikła mi z tego książka.

Odczuwam słuszną dumę, mając po cichu nadzieję, że w ten sposób, kuchennymi schodami, wchodzę do historii współczesnej literatury popularnej. Gdyby ktoś jeszcze chciał zainspirować Martę jakimś pomysłem, niech dołączy do facebookowej strony „Kisiel z Kłulika”. Jutro można autorkę natchnąć osobiście na Targach Książki w Katowicach  (znak rozpoznawczy „na szyi długaśny szal — rzecz jasna różowy, rzecz jasna w króliczki”). 

A ja sobie chyba strzelę powtórkę „Dożywocia”.
(Visited 39 times, 1 visits today)

42 komentarzy do “Jak niespodziewanie zostałem Muzem

 • 20 września 2013 o 13:52
  Permalink

  Znam Muza przez te całe internety :) Tak mi lekko, że aż się nad ziemią unoszę z tej lekkości :) Muzuj dalej na zdrowie!

  Odpowiedz
  • 23 września 2013 o 12:20
   Permalink

   Z taką wyobraźnią, to nietrudno zostać muzem. A i ałtorka skorzysta :) Ale jakbyście się zdecydowali, Ty muzić (?), Marta pisać, to tytuł „Keyboard bugs from the abyss” na rynek amerykański, zaklepuję :P

   Odpowiedz
  • 24 września 2013 o 05:51
   Permalink

   Eee, jak będzie muzów jak psów, to stanowisko straci prestiż. A robalami na razie nie będę ałtorce zawracał głowy, bo boję się, że entomologia zaraz po romantyzmie, to nawet najbardziej zaprawionemu w bojach badaczowi może pomieszać w głowie. No, chyba żeby mrówki. Mrówki łączą tematy :)

   Odpowiedz
 • 20 września 2013 o 16:53
  Permalink

  Normalnie szlag mnie trafia. Co za nieokrzesane, bezczelne podkradanie Muza. Składam niniejszym protest ;P Jako zaborcze i zachłanne babsko nie lubię, jak się ściąga ode mnie w kwestii Muza :P

  Odpowiedz
 • 20 września 2013 o 17:20
  Permalink

  No pacz, panie, jakich to muzów i innych celebrytów ma się wśród internetowych ziomków. ;)

  Odpowiedz
 • 20 września 2013 o 21:10
  Permalink

  Ciekawe, czy będzie wstęp z podziękowaniami?:P
  W razie gdyby muzowanie miało się powtarzać, konieczne będzie przygotowanie stosownego giezła. Przeglądasz już żurnale, czy będziesz coś szył na specjalne zamówienie?

  Odpowiedz
  • 20 września 2013 o 21:12
   Permalink

   Na wstęp bardzo liczę, tego nigdy za wiele:)
   Oryginalne Muzy występowały w udrapowanych prześcieradłach, więc może pójdę w tę stronę (pytanie, czy można się udrapować w prześcieradło frote z gumką). W sezonie zimowym natomiast zamienię prześcieradło na ciepły kocyk i gumofilce, żeby się nie przeziębić.

   Odpowiedz
  • 20 września 2013 o 21:18
   Permalink

   Rozumiem, że w stroju zimowym zamierzasz stanowić natchnienie dla twórców podręczników o hodowli bydła?
   Z kolei frote z gumką będzie z pewnością wersją podkasaną; aż boję się pomyśleć jakie dzieło może powstać pod takim wpływem!:P

   Odpowiedz
  • 20 września 2013 o 21:21
   Permalink

   Myślę, że gumofilce mogą inspirować nie tylko autorów banalnych podręczników. Wersja podkasana dostępna będzie wyłącznie za odrębną opłatą i po podpisaniu oświadczenia, że nie będę odpowiadać za skutki podkasania:p

   Odpowiedz
 • 22 września 2013 o 09:12
  Permalink

  Wielkie gratulacje dla Muza!!! :) Myślę, że dedykacja gwarantowana, przygotuj się też na propozycję napisania blurba. :)

  Odpowiedz
 • 23 września 2013 o 18:25
  Permalink

  Natchnąłeś Autorkę konkretnie ;)
  FUNtastyka pozdrawia!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: